5 چیزی که در مورد نقش بانک ها و صندوق های قرض الحسنه باید بدانید

هر شخصی به بانک و صندوق قرض الحسنه نیاز دارد ولی نمی داند آنها چگونه کار می کنند یا نقش آنها در دنیای اقتصاد چیست ؟ در اینجا پنج پرسش به همراه پاسخ مطرح شده که این موضوع را مشخص می کند .

بانک ها و صندوق های قرض الحسنه چه کار می کنند ؟

آنها نقش مهمی را بعنوان یک واسطه در سیستم های مالی دارند و دارای سه عملکرد اصلی می باشند :

مردم با خیالی آسوده پول خود را در بانک ها و صندوق های قرض الحسنه سازمانی یا خانوادگی پس انداز می کنند و در قبال سپرده گذاری مردم به آنها سود و یا وام می دهند . اگر موسسات مالی نبودند مردم برای نگهداری و محافظت از پول های شان با مشکلات زیادی روبرو می شدند .

بانک ها مسئولیت پرداخت های پولی را بر عهده دارند. استفاده از پرداخت الکترونیک، گردش پول نقد را کاهش می دهد. یعنی اینکه نقش کارتهای بانکی ، موبایل بانک ، اینترنت بانک و پورتال قرض الحسنه افزایش یافته است .

بانک ها به مردم و شرکت ها وام می دهند . بدون بانک ها مردم چگونه می توانستند خانه بخرند یا شرکت ها در کسب و کارشان سرمایه گذاری کنند ؟

چرا بانکداری مهم است ؟

اقتصاد ما نمی تواند بدون بانک ها ، قرض الحسنه ها و سایر موسسات مالی عمل کند . آنها پس اندازها و اعتبارهای ارائه شده را جذب می کنند و مانند نقش روغن برای چرخ ها ، به حرکت چرخه اقتصاد کمک می کنند .

بدون بانک ها ، پرداخت های ما فقط با پول نقد انجام خواهد شد بدیهی است که نگهداری و حمل اسکناس ها ، کاری خطرناک است .

بدون بانک ها و صندوق های قرض الحسنه ، بعنوان واسطه ، شخص پس انداز کننده و وام گیرنده باید به سختی همدیگر را پیدا می کردند و هزینه زیادی را بابت تبادل وام به یک وکیل یا دفاتر ثبت پرداخت می نمودند . بعلاوه در صورتی که وام گیرنده نمی توانست اقساط خود را پرداخت کند ، طرف مقابل پس انداز خود را از دست می داد . در بانک ها و صندوق های قرض الحسنه در صورتی که شخص وام گیرنده اقساط خود را پرداخت نکند خسارتی به پس انداز کننده نمی رسد .

در بانک ها شخص پس انداز کننده می تواند هر وقت که نیاز داشت از حساب خود پول برداشت کند در صورتی که وام گیرنده ممکن است در طول بیش از 10 سال یک وام مانند وام خرید مسکن را بازپرداخت کند . بنابراین بانک ها و موسسات مالی قرض گرفتن شان (مانند نگهداری سپرده مشتریان) کوتاه مدت است و قرض دادن شان (مانند وام های پرداختی) بلند مدت است .

آنها با انجام این کار، بدهی با سررسیدهای کوتاه (سپرده مشتریان) را به اعتبارها با سررسیدهای بسیار طولانی (وام ها) تبدیل می کنند و با مدیریت خطرات مرتبط ، تفاوت نرخ بهره را بعنوان سود دریافت می کنند و این بعنوان مدت تبدیل شناخته می شود و برای سیستم بانکی حیاتی است .

چرا و چگونه ریسک ها بوسیله بانک ها برای مشتریان به حداقل می رسد ؟

مدیریت و نظارت بر ریسک ها در قلب سیستم بانکی قرار دارد و اغلب بانک ها سیاست های جدی برای رسیدگی به ریسک های مالی و غیر مالی از جمله محیطی و اجتماعی دارند . به طور کلی بانک ها معاملات بزرگ را ممکن ساخته اند یا بعبارت دیگر ریسک های خطرناک را امکان پذیر نموده اند و اشخاص و شرکت ها قادر به انجام معاملات در این مقیاس نیستند . حتی اگر برخی پس انداز کنندگان تمام موجودی خود را که مبلغ زیادی هم باشد برداشت کنند ، بانک ها با مشکلی روبرو نمی شوند زیرا تعداد مشتریان آنها زیاد است .

ریسک دیگر اینکه اگر برخی وام گیرندگان توان بازپرداخت اقساط خود را نداشته باشند ، بانک ها از طریق گردش مالی سایر مشتریان مانند شرکت ها این ریسک را کاهش می دهند . البته این امر در صندوق های قرض الحسنه بزرگ نیز وجود دارد . بالاتر از همه اینکه بانک ها در تخمین زدن ریسک های احتمالی متخصص هستند . با این حال مهم است که بدانیم خطرات هرگز بطور کامل نمی تواند حذف شود البته یک سطحی از ریسک برای رشد اقتصاد لازم است .

رشد اقتصادی توسط کارآفرینانی که کسب و کار جدیدی را شروع نموده اند دارای ریسک است ، گاهی اوقات آنها شکست می خورند اما اگر اینچنین ریسکی را انجام ندهند رشد اقتصادی صورت نمی گیرد .

بانک ها چگونه پول بدست می آورند ؟

یک بانک از روش های مختلفی پول بدست می آورد . بیشترین درآمد بانک ها از سودی است که بابت وام های پرداختی دریافت می کنند . سود با اینحال نیز ، یک هزینه اصلی برای بانک است زیرا پس انداز کنندگان بهره پول شان را از بانک دریافت می کنند . از طرفی دیگر ، بانک ها درآمدشان را از بهره ای که بابت وام هایی که از محل سپرده گذاری پرداخت نموده اند بدست می آورند .

درآمد حاصل از بهره بانکی برای پوشش هزینه های تحت کنترل نگه داشتن ریسک نرخ بهره ، جبران خسارت ناشی از وام های پرداخت نشده یا بطور کامل پرداخت نشده و پرداخت سربار بانکی مانند دستمزد ها استفاده می شود . علاوه بر درآمد بهره ، بانک ها از دیگر معاملات و خدمات مانند ارائه مشاوره و محصولات مالی به شرکت های بزرگ نیز پول کسب می کنند .

بانک ها و صندوق های قرض الحسنه چگونه مدیریت کارهای خود را انجام می دهند ؟

تصور اینکه یک روز بانک ها بدون سامانه های نرم افزاری باشند غیر ممکن است . بانکداری الکترونیکی در دنیای امروز توسعه خوبی یافته است و مردم ترجیح می دهند استفاده از ابزارهای فناوری اطلاعات را جایگزین مراجعه حضوری کنند .

حتی مدیران صندوق های قرض الحسنه هم ترجیح می دهند نرم افزار قدیمی خود را با نرم افزار قرض الحسنه تحت وب جایگزین کنند تا اعضای شان از طریق اینترنت یا شبکه های درون سازمانی به آخرین اطلاعات مالی خود دسترسی داشته باشند و علاوه بر آن بصورت آنلاین درخواست وام دهند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − 3 =

ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.